Nejlevnější SDR

OEM DVB-T tunerSoftwarové radio SDR (Software Defined Radio) je budoucností v oblasti rádiové techniky. Přijímače/vysílače konstruované na tomto principu signál digitalizují za pomoci rychlých AD/DA převodníků a jeho další zpracování (filtrace, demodulace/modulace, …) je realizováno softwarově. Právě softwarové zpracování signálu umožňuje sestavit univerzální zařízení schopné pracovat s různými druhy modulace pouhou změnou “programu”.

Vývoj

Kdo by se o SDR chtěl zajímat více a nějaké si obstarat, měl do nedávna několik možností. Asi nejjednodušší (a nejdražší) možností bylo zakoupit si nějaký profesionální hardware jehož ceny se pohybují v řádech desetitisíců (Perseus). Pro toho, kdo nechce utrácet příliš, jsou k dispozici zařízení v řádech tisíců jako např. FUNcube (FUNcube dongle). Existují samozřejmě také návody, jak si softwarové rádio vyrobit (YU1LM), ale tato zařízení většinou využívají pro vzorkování signálu zvukovou kartu počitače a tak je jejich rozsah limitován jen na několik desítek kHz.

Realtek RTL2832U

Poměrně nedávno však nastal zvrat. Výrobci USB klíčenek pro příjem DVB-T signálu, začaly své výrobky osazovat chipsetem “Realtek RTL2832U” a některé byly schopné přehrát i klasická FM rádia. Netrvalo dlouho a nějaká chytrá hlava si všimla, že klíčenky (i při pouhé demodulaci FM signálu) výrazně zatěžují procesor a že se tedy zřejmě celá demodulace signálu odehrává v softwarové rovině. Další chytré hlavy vytvořily ovladače a dnes je možné tyto USB klíčenky použít jako levný SDR přijímač! Je samozřejmě nutné počítat s horší cilivostí zařízení, ale vše vyváží cena – na Aukru lze tyto klíčenky zakoupit za cca 350 Kč (Aukro).

 Tab. 1: Parametry chipsetu Realtek RTL2832U

Rozlišení AD převodníku 8 bitů
Dynamický rozsah 48,2 dB
Maximální vzorkovací frekvence 3,2 Msps
Použitelná šířka pásma cca 2,8 MHz
Kmitočtový rozsah s tunerem Elonics E4000 54 – 2200 MHz (s mezerou v pásmu 1100 – 1250 MHz)

 

Existují i klíčenky s jinými tunery a je tedy dobré, dát si pozor, co kupujete. Některé klíčenky neobsahují na vstupu antény diody pro omezení napěťových špiček, což vede (po elektrostatickém výboji) k výraznému zhoršení cistlivosti AD převodníku (mnou  zakoupená klíčenka z Aukra tyto diody má). Seznam klíčenek kompatiblilních s projektem RTL-SDR je k dispozici ZDE. Programů pro zobrazení přijímaných signálů je více. Já jsem úspěšně vyzkoušel HDSDR a SDR# (ten umí i širokou FM modulaci a přehraje tedy i klasická FM rádia).

Pro zprovoznění klíčenky budete muset nainstalovat ovladače ExtIO_USRP, které podporují FUNcube a RTL2832U a také novou verzi knihovny librtl2832++ přidávající podporu tuneru E4000. Po instalaci (např. programu HDSDR) se do adresáře programu nainstalují ovladače ExtIO_USRP (programem Zadig, který se v průběhu instalace spustí, se přeinstalují ovladače), nakopíruje knihovna librtl2832++, “vytvoří” se zařízení a můžete začít. Detailní postup můžete najít ZDE.

Příjem FM rádia na “anténu” dodávanou s klíčenkou v programu SDR#

 

Nakonec pár odkazů na stránky, které se tématem SDR zabývají:

http://sdr.ipip.cz/rtl-sdr – české stránky zabývající se tématem SDR,

http://www.ok5tvr.cz/?p=191 – popis použití programu SDR#,

http://superkuh.com/rtlsdr.html – informace o chipsetu RTL2832U a tuneru E4000,

http://sdr.osmocom.org/ – zajímavý SDR projekt.

1 thought on “Nejlevnější SDR”

Leave a Comment

*


The maximum upload file size: 5 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other.